Close
Wybierz język
Kraków Kraków
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
+48 732 106 135
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone

Jak wyczyścić mikrofalę? Poznaj sprawdzone metody

Brudna mikrofala może być siedliskiem bakterii i pleśni, co wpływa na zdrowie poprzez zanieczyszczenie podgrzewanej żywności. Jak wyczyścić mikrofalówkę w środku? Opowiadamy w szczegółach.

Mikrofalówka w kuchni jest niezwykle przydatna, ale również narażona na częste zabrudzenia. Oto główne przyczyny ich powstawania:

 • Rozpryskiwanie jedzenia: Podczas podgrzewania jedzenie często "strzela", rozpryskując tłuszcz i sos na ścianki urządzenia.
 • Niewystarczające przykrywanie potraw: Nieprzykryte naczynia pozwalają parze i tłuszczom osadzać się na wnętrzach mikrofalówki.
 • Stare resztki jedzenia: Pozostawione bez czyszczenia resztki jedzenia mogą stwardnieć i stać się trudniejsze do usunięcia.
 • Przypalenie jedzenia: Jeśli jedzenie spali się w mikrofalówce, może zostawić trudne do usunięcia ślady spalenizny.
  Poniżej przedstawimy różne sposoby na to, jak wyczyścić mikrofalę w środku, w tym jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny.

Jak wyczyścić mikrofalówkę w środku?

Użycie cytryny lub octu:

Zmieszaj w misce wodę z sokiem z cytryny lub octem (można dodać kilka plasterków cytryny).
Podgrzej miksturę w mikrofalówce na wysokiej mocy przez około 5 minut, aby para zmiękczyła zabrudzenia.
Po kilku minutach wyłącz urządzenie i pozostaw drzwi zamknięte na kolejne 5 minut, a następnie wytrzyj wnętrze wilgotną szmatką.

Zastosowanie sody oczyszczonej:

 • Zrób pastę z sody oczyszczonej i wody.
 • Nałóż ją na szczególnie zabrudzone miejsca i pozostaw na kilka minut.
 • Wyczyść wnętrze mikrofalówki szmatką, a następnie przetrzyj do sucha.

Specjalne środki do czyszczenia mikrofalówek:

Możesz użyć gotowych środków czyszczących dedykowanych do mikrofalówek zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny:

Aby usunąć uporczywe ślady po spaleniznach, można użyć cieńszej warstwy pasty do zębów, którą należy delikatnie wetrzeć, a następnie zmyć wilgotną szmatką.

Regularne wycieranie po każdym użyciu:

Najprostszym sposobem na utrzymanie czystości mikrofalówki jest przecieranie jej wilgotną ściereczką po każdym użyciu.

Jak szybko wyczyścić mikrofalę - inne metody

Oprócz opisanych wyżej metod czyszczenia mikrofalówki, można również zastosować kilka innych technik. Każda z nich może być skuteczna w zależności od stopnia zabrudzenia urządzenia oraz dostępnych w domu środków.

 • Mydło do naczyń: Użyj roztworu ciepłej wody z dodatkiem mydła do naczyń do przetarcia wnętrza mikrofalówki. Jest to łagodniejsza opcja, szczególnie dobra do codziennego użytku.
 • Woda z wodorem: Roztwór wody z kilkoma kroplami wodoru peroksydowego może być używany do usuwania trudnych plam i dezynfekcji.
 • Jak wyczyścić mikrofalę proszkiem do pieczenia: Możesz posypać przypalone miejsca proszkiem do pieczenia, a następnie spryskać wodą, aby utworzyć pastę. Pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką. Proszek do pieczenia ma właściwości ścierne, ale jest na tyle delikatny, że nie porysuje powierzchni.
 • Olejki eteryczne: Dla dodatkowej świeżości po czyszczeniu można przetrzeć wnętrze mikrofalówki ściereczką nasączoną wodą z kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. cytrynowego lub eukaliptusowego, który dodatkowo odkaża.

Wynajęcie profesjonalnej firmy

Regularne czyszczenie mikrofalówki nie tylko przyczynia się do utrzymania higieny w kuchni, ale również zapewnia, że urządzenie będzie służyć bez awarii przez wiele lat. Czasem domowe sposoby nie wystarczają, aby w pełni i dokładnie wyczyścić sprzęt AGD. W związku z tym warto rozważyć wynajęcie fachowców od sprzątania kuchni. Oto zalety tego rozwiązania:

 • Efektywność: Profesjonaliści wykorzystują specjalistyczne środki i techniki, które zapewniają głębsze czyszczenie.
 • Oszczędność czasu: Zlecając czyszczenie, oszczędzasz czas, który możesz poświęcić na inne aktywności.
 • Dłuższa trwałość sprzętów: Regularne, profesjonalne czyszczenie może przyczynić się do dłuższej żywotności urządzeń kuchennych.

CleanWhale przywróci blask Twojej mikrofali

Jesteśmy serwisem sprzątającym, zajmującym się również czyszczeniem sprzętu AGD w kuchni. I tak się składa, że mycie mikrofalówek jest naszą specjalnością. Fachowcy z CleanWhale dysponują środkami czyszczącymi, które są o wiele skuteczniejsze od domowych metod.

Sprawdź naszą ofertę, w której obok czyszczenia mikrofali znajdziesz m.in. mycie zmywarki, piekarnika, okapu, lodówki, czyszczenie szafek kuchennych. Wybierz potrzebne usługi i zarezerwuj już teraz wizytę ekipy CleanWhale w dogodnym terminie. Zadbamy o każdy szczegół, pozostawiając Twoją kuchnię nieskazitelnie czystą.

Zamówic sprzątanie
Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Ostatnie wpisy