Close
Wybierz język
Kraków Kraków
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
+48 732 106 135
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Praktyczne porady

Jak wyczyścić żelazko z kamienia i wszelkiego rodzaju przypaleń? Poznaj wszystkie skuteczne sposoby, od prostych domowych po bardziej zaawansowane.

Czyste żelazko to klucz do bezpiecznego i skutecznego prasowania. Jego regularne czyszczenie nie tylko przedłuża żywotność urządzenia, ale także zapewnia, że twoje ubrania są zawsze idealnie wyprasowane bez ryzyka zniszczenia. W tym artykule dowiesz się, jak wyczyścić przypalone żelazko, jak radzić sobie z kamieniem oraz jak dbać o żelazka z powłoką teflonową.

Przyczyny zanieczyszczenia żelazek

 • Kamień - Twarda woda jest główną przyczyną powstawania kamienia w żelazkach, co może prowadzić do zatykania otworów na parę i zmniejszać efektywność prasowania.
 • Resztki tkanin i włókien - Prasowanie na niewłaściwej temperaturze może spowodować, że materiał przywrze do stopki żelazka.
 • Produkty do prasowania - Używanie nadmiernej ilości środków do prasowania może skutkować budową lepkiej warstwy na stopce żelazka.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Czyszczenie przypalonego żelazka może wydawać się trudnym zadaniem, ale z odpowiednimi technikami możesz łatwo przywrócić jego dawny blask.

Użycie soli stołowej

 • Rozgrzej żelazko na średniej temperaturze.
 • Posyp na kawałku papieru do pieczenia grubą warstwę soli.
 • Delikatnie przesuwaj żelazko po soli, co pomoże usunąć przypalone resztki.

Wykorzystanie octu i sody

 • Wymieszaj równą ilość wody i octu.
 • Zamaczaj w roztworze miękką ściereczkę, a następnie delikatnie przecieraj stopkę żelazka.
 • Użyj pasty z sody oczyszczonej i wody do usunięcia bardziej uporczywych plam.

Jak wyczyścić żelazko teflonowe przypalone

 • Użyj miękkiej ściereczki zanurzonej w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu.
 • Unikaj stosowania szorstkich materiałów, które mogłyby porysować powierzchnię teflonową.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Regularne usuwanie kamienia jest kluczowe dla utrzymania efektywności żelazka.

 • Użycie komercyjnych odkamieniaczy: Stosuj środki odkamieniające zgodnie z instrukcją producenta żelazka.
 • Domowe sposoby odkamieniania: Wlej do zbiornika żelazka mieszankę równych części wody destylowanej i octu.
 • Włącz funkcję pary i pozwól żelazku parować przez kilka minut, a następnie opróżnij zbiornik i przepłucz czystą wodą.

Jak wyczyścić przypalone żelazko - inne metody

Oprócz wyżej wymienionych sposobów na czyste żelazko, istnieją także inne, które mogą być pomocne:

 • Tabletki do czyszczenia protez: Tabletki do czyszczenia protez mogą być używane do usuwania kamienia z żelazek. Wystarczy rozpuścić jedną lub dwie tabletki w gorącej wodzie i zanurzyć w niej stopkę żelazka na kilka minut. Następnie należy przetrzeć stopkę miękką ściereczką.
 • Cytryna: Sok z cytryny jest doskonałym środkiem do usuwania kamienia i innych osadów. Możesz przecierać stopkę żelazka kawałkiem cytryny lub nakładać sok bezpośrednio na przypalone miejsca, pozostawić na kilka minut, a następnie delikatnie przetrzeć.
 • Parafina: Jeśli żelazko jest bardzo przypalone, można użyć parafiny. Włącz żelazko na niską temperaturę, a następnie pocieraj przypaloną stopkę miękkim papierem zawiniętym w parafinę. Resztki parafiny można usunąć czystą, suchą ściereczką.
 • Woda utleniona: To kolejna odpowiedź na często zadawane w sieci pytanie "jak wyczyścić żelazko teflonowe przypalone". Woda utleniona może być stosowana do czyszczenia żelazek z teflonową stopką. Nałóż niewielką ilość wody utlenionej na miękką szmatkę i delikatnie przetrzyj stopkę żelazka.
 • Specjalistyczne płyny do czyszczenia żelazek: Na rynku dostępne są także specjalistyczne płyny do czyszczenia żelazek, które są bezpieczne dla różnych rodzajów stop, w tym teflonowych i ceramicznych.

Zrób porządek w całym domu z Clean Whale

A może nadszedł czas na większe sprzątanie w Twoim mieszkaniu? Jeśli tak, to z chęcią podejmiemy się tego zadania. Clean Whale to punktualny i terminowy serwis sprzątający, który z zaangażowaniem i dbałością o najdrobniejsze szczegóły zajmie się Twoim domem.

Oprócz Krakowa świadczymy usługi w wielu innych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu. Nasi eksperci od sprzątania dysponują profesjonalnym sprzętem i środkami czyszczącymi, które są o wiele skuteczniejsze od domowych metod. Sprawdź naszą bogatą ofertę, wybierz potrzebne usługi i zarezerwuj już teraz wizytę ekipy sprzątającej Clean Whale w dogodnym terminie.

Zamówić sprzątanie
Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Ostatnie wpisy