Close
Wybierz język
Kraków Kraków
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
+48 732 106 135
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone

Jak wyczyścić spalony garnek? Skuteczne metody i porady

Przypalony garnek jak wyczyścić: poznaj różne sposoby na to, jak wyczyścić garnek z zewnątrz i w środku. Opisujemy zarówno konserwatywne, jak i bardziej agresywne metody.

Czyste garnki są nie tylko estetyczne, ale również ważne dla zdrowego i bezpiecznego gotowania. W poniższym tekście przyjrzymy się różnym przyczynom zanieczyszczenia garnków i opiszemy skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem. Między innymi powiemy, jak wyczyścić spalony garnek, jak wyczyścić garnek w środku i z zewnątrz, a także jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany.

Przyczyny zanieczyszczenia garnków

 • Przypalenie podczas gotowania - to najczęstsza przyczyna zanieczyszczenia. Nieodpowiednia temperatura gotowania lub zapomnienie o potrawie na ogniu prowadzi do przypalania.
 • Osadzanie się kamienia z powodu twardości wody - głównie w garnkach używanych do gotowania wody.
 • Korozja i utlenianie - dotyczy głównie garnków metalowych, szczególnie tych ze stali nierdzewnej i aluminium.

Jak wyczyścić przypalony garnek?

 • Tabletka do zmywarki - Umieść tabletkę w garnku, zalej gorącą wodą i pozwól postać przez kilka godzin.
 • Soda oczyszczona i ocet - Ten sposób jest idealną odpowiedzią na pytanie, jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany. Wsyp sodę oczyszczoną na dno garnka, dodaj ocet i zagotuj mieszankę.
 • Pasta do zębów - Skuteczna, szczególnie przy mniejszych przypaleniach na emaliowanych powierzchniach. Nanieś pastę, szoruj, a następnie dokładnie spłucz i umyj garnek.
 • Coca-Cola - Ten napój ze względu na swoje kwasy może być skuteczny w usuwaniu przypaleń. Wystarczy zalać przypalony garnek colą i pozostawić na kilka godzin.

Jak wyczyścić garnek z zewnątrz?

Użyj pasty z sody oczyszczonej i wody; nałóż na zewnętrzne ściany garnka, pozostaw na kilka minut, a następnie szoruj gąbką.

Jak wyczyścić garnek w środku?

Zastosuj mieszankę soli kuchennej i świeżego soku z cytryny. Ta mieszanka jest idealna do usuwania ciężkich zabrudzeń oraz przywracania blasku garnkom ze stali nierdzewnej.

Przypalony garnek jak wyczyścić - alternatywne metody

Istnieją inne sposoby na to, jak wyczyścić spalony garnek, które mogą być alternatywą dla bardziej agresywnych środków chemicznych, oferując równie efektywne, a zarazem mniej inwazyjne rozwiązania:

 • Mleko - Podgrzewanie mleka w przypalonym garnku może pomóc w rozpuszczeniu przypaleń. Należy gotować mleko przez kilka minut, a następnie zostawić do ostygnięcia i wytrzeć naczynie.
 • Nadtlenek wodoru z sodą oczyszczoną - Stwórz pastę z nadtlenku wodoru i sody oczyszczonej, nałóż ją na przypalone miejsca, a następnie po kilku godzinach szoruj gąbką.
 • Sól kuchenna - Gruba warstwa soli kuchennej posypana na dnie garnka, zwłaszcza gdy jest lekko wilgotna, może działać jak ścierający agent, pomagając usunąć przypalenia podczas szorowania.
 • Ketchup - Kwasowość ketchupu może pomóc w usunięciu drobnych przypaleń, szczególnie na garnkach ze stali nierdzewnej. Pozostaw ketchup na przypalonych obszarach na kilka godzin, a następnie umyj naczynie.
 • Gorąca woda i drewniana łyżka - Zalewając przypalony garnek gorącą wodą i od razu starając się zeskrobać przypalenia drewnianą łyżką, można często usunąć lekkie przypalenia bez użycia środków chemicznych.

Sprzątanie kuchni z Clean Whale

Jeśli brakuje Ci czasu na uciążliwe obowiązki domowe, w tym na codzienne porządki w kuchni, rozważ wynajęcie profesjonalnej ekipy, która chętnie zrobi to za Ciebie. Fachowcy z Clean Whale dysponują profesjonalnym sprzętem i środkami czyszczącymi, które są o wiele skuteczniejsze od domowych metod.

Sprawdź naszą ofertę, w której mamy m.in. mycie naczyń, piekarnika, okapu, mikrofalówki, lodówki, a nawet czyszczenie szafek kuchennych. Wybierz potrzebne usługi i zarezerwuj już teraz wizytę naszej ekipy w dogodnym terminie.

Zamówić sprzątanie kuchni
Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Ostatnie wpisy