Close
Wybierz język
Kraków Kraków
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
+48 732 106 135
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone

Jak utrzymać porządek w domu lub mieszkaniu - dobre praktyki

Podstawowe nawyki, które przydadzą się, w momencie, gdy nie wiemy, jak utrzymać porządek w domu.

To jak utrzymać porządek w domu nie dla każdego jest prostą sprawą i wielu z nas zadaje sobie pytanie. Ilość rzeczy piętrzących się w poszczególnych pomieszczeniach może przytłoczyć. Warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami dzięki, którym sprzątanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pierwszą kwestią, o której warto wspomnieć, zastanawiając się jak utrzymać porządek w domu, jest regularne wyrzucanie rzeczy, których się już nie używa. Bałagan powstaje często wtedy, gdy w domu znajduje się za dużo przedmiotów. Kupując coś nowego, najpierw warto pozbyć się starych sprzętów czy gadżetów. Chomikowanie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i prowadzi do powstania trudnego do opanowania bałaganu. Kolejnym nawykiem jest wyznaczenie stałego miejsca dla każdej rzeczy. W ten sposób łatwiej można ją znaleźć w razie potrzeby i łatwiej można odnieść wrażenie porządku. Po użyciu każdą rzecz trzeba odłożyć na miejsce, a nie zostawić byle gdzie na potem. Jest to kluczowa zasada.

Jak utrzymać porządek w domu?

Oczywiście, nawet jeśli wyrobi się pewne nawyki i regularnie dba o porządek w domu to i tak od czasu do czasu trzeba się zdecydować na większe porządki. Rozważając jak utrzymać porządek w domu, dobrze jest w pierwszej kolejności przygotować plan sprzątania. W ten sposób można rozplanować działanie na kilka dni, aby nie zarzucać się pracą w jednym terminie. Z czasem przestrzeganie planu sprzątania stanie się bardziej automatyczne. Dodatkowo można rozdzielić zadania na poszczególnych domowników.

Niektóre rzeczy zdecydowanie warto zrobić od razu. Jeśli np. wyleje się sok albo na kuchennym blacie rozsypie się cukier, dobrze jest przetrzeć zabrudzenia od razu. W innym przypadku brud będzie się po prostu nawarstwiać i będzie o wiele trudniejszy do usunięcia.

Jak w prosty sposób utrzymać porządek w domu?

Niektórym osobom szkoda czasu na porządki. I nie ma się co dziwić - nie każdy te wie jak utrzymać porządek w domu. Sprzątanie nie powinno zabierać zbyt dużo czasu, który mógłby być przeznaczony na inne zajęcia, rozrywki czy odpoczynek. Aby tego uniknąć, dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie czasu, który można przeznaczyć na daną czynność. W ten sposób sprzątanie nie rozciągnie się w czasie. Kolejną wskazówką jest po prostu ułatwianie sobie sprawy, przez właściwe aranżowanie przestrzeni. Można np. zrezygnować z wystawiania na półkach zbyt dużej ilości bibelotów czy innych przedmiotów, które łapią kurz. Zamiast dziesięciu figurek przywiezionych z różnych wypraw czy kolekcji porcelanowych pamiątek lepiej na półce postawić jeden wazon z kwiatami. Podobnie na ścianie, zamiast małych ramek ze zdjęciami, można wywiesić jedną grafikę. Utrzymanie porządku w domu wymaga wiele czasu i wysiłku. Aby jednak ułatwić całą procedurę, warto stosować kilka kluczowych zasad. Najważniejszą kwestią pozwalającą zrozumieć jak utrzymać porządek w domu, jest regularność i wyrobienie w sobie nawyków, które z czasem staną się automatyczne i sprawią, że większych porządków nie będzie trzeba przeprowadzać zbyt często i nie będą one tak uciążliwe.